Ana içeriğe atla

Kimdir


Turgay KANTÜRK 1961'de İstanbul'da doğdu. 1990'da MSÜ Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalı'ndan mezun oldu.

1991'de ilk kitabı İlk Gibi Son (Korsan Yayıncılık) yayımlandı. Aynı yıl ilk kitabıyla Behçet Necatigil Şiir Ödülü'ne değer görüldü.1991’de Bakırköy Belediye Tiyatroları’nda ilk oyununu yönetti; Kahvede Şenlik Var. 1994'te ikinci kitabı Siyah Eşya (Telos Yayıcılık) yayımlandı. 1996'da iki kitap birden yayımladı; Şenol Yorozlu'nun desenleriyle Ay için Küçük Şeyler (Sel Yayıncılık) ve Öteki Sahne (BDS Yayıncılık). 1997'de İlk Gibi Son'un ikinci baskısı (Sel Yayıncılık) ve Göl Felaketleri (No27 Yayıncılık) adlı şiir kitapları yayımlandı. Aynı yıl ressam İbrahim Çiftçioğlu ve tasarımcı Savaş Çekiç'le ortak Alfabe Meleği adlı çalışmayı gerçekleştirdi. 1999'da Seçme Şiirler'i (Akdeniz Kitabevi) yayımlandı. 2000'de Tuzak Kitap (Sel Yayıncılık) adlı şiirsel metinleri kitaplaştı. 
1999-2004 yılları arasına TRT 2'de Okudukça adlı programı sundu. 2004'te kısa öyküleri Hayat Siyah Ölüm Beyaz (Sel Yayıncılık) yayımlandı. Eski'z, Hamlet ve No dergilerinin yayın yönetmenliğini üstlendi. 2005'te DNM başlığı altında toplamayı düşündüğü yazılarının ilk kitabı olan Yanlış At (Şiirden Yayıncılık) yayımlandı. 2007'nin Mayıs ayında yeniden yayımlanmaya başlanan Noedebiyat adlı üç aylık seçkinin yayın yönetmenliğini üstendi. 2011’de bütün şiirlerini içerin Peri Çıkmazı Bütün Sihirler 1991-2010 (Sel Yayıncılık) yayınlandı.

2017’de Ve Şah (100 Dize) ve Juliette Bastard’dan çevirdiği Saklanmak (NoKitap) yayınlandı. 2019’da Övgüler Kitabı (Mühür Kitaplığı) yayımlandı. 2020’de İlk Gibi Son’un dördüncü baskısı (Yitik Ülke Yayınları) yapıldı.

Şiirleri İngilizceye, Fransızcaya, İspanyolcaya ve Sırpçaya çevrildi.

BBT’de Ayyy Hitler, Ayyar Hamza 95, Tersine Dünya, Dava, Sıkıyönetim İstanbul Devlet Tiyatrosu’nda Ful Yaprakları, Bavul Hikayesi Eskişehir Şehir Tiyatroları’nda Kıyamet Suları, BKM’de Otogargara, Tiyatro Kare’de Kadın mısın, Erkek misin? gibi birçok oyun yönetti.

Televizyon dizilerinde de rol alan sanatçı Kuzey Güney, Tatar Ramazan, Bana Hicran De, Kalbim Yangın Yeri, Serçe Sarayı, Siyah Beyaz Aşk, Ağlama Anne ve Çocuk gibi yapımlarda önemli roller üstlendi. 2013’te Uğur Yücel ve Beren Saat’le Benim Dünyam adlı sinema filminde rol aldı.

BBT’de yönetmen olarak çalışan sanatçı Genel Sanat Yönetmeni Yardımcılığı, Yönetim Kurulu, Disiplin Kurulu ve Repertuvar Kurulu üyelikleri görevlerini de yürüttü. Şimdilerde aynı kurumda Genel Sanat Yönetmenliği görevini sürdürmekte. Halen İstanbul’da ve Bodrum'da yaşıyor.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

  ebruli Latife Tekin’e su duruldu. çalkantı şimdi hangi içdenizde? aç içini. bu nasıl bir baş dönmesi. boşa dönelim öyleyse. başa dönelim. katır tırnaklarına. gölgesinde kundaklandığım o ağaca. elmanın çürüğüne. gel başa dönelim. ağrılı bir diş gibi batarken üstümüzde güneş ve yükselirken sazlığın uğultusu. dibe. göle dönelim sevgilim.   derin kesikler. dilimde. sözcüklerin fışkırdığı. mavi. masmavi. ulu orta ya da güpegündüz. zamanı öteleyen bir kâkül gibi. düşmüş ve çaresiz. bu hangi kuytun senin? dudağındaki kimin öğle uykusu? o derin loşluk. boşluğunda kaç gelincik. kaç öpüş. biz kimiz sevgilim?   kâğıttan gölde yüzelim. yazdıkça silinen. ıslak. ıpıslak. ağzın kadar beyaz olmalı gökyüzü. ısırınca kanayan. derin. toprak nasılsa öyle. kayganız sevgilim. bulutsu. biz çamuruz. o ebruli çukurda. uzakta, çok uzakta. aşk tozuyla sıvanmışız sevgilim. savrulalım hadi.   unut beni. unut beni benini.

Birileri hayatı değiştirecekse bu birileri şairler değil, şiir okuyanlar olacaktır...